Sejmowa komisja zdecydowała ws. kandydatów na RPO
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 14-15 kwietnia, tj. najbliższa środa i czwartek, ma dojść do głosowania nad powołaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, który zastąpi Adama Bodnara.
Wczoraj w tej sprawie kilka godzin debatowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, by zaopiniować kandydatury na to stanowisko.
Decyzja komisji sejmowej
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała wczoraj późnym wieczorem kandydata PiS posła Bartłomieja Wróblewskiego. Kandydaci KO i PSL – prof. Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz – nie uzyskali poparcia większości posłów.
Za rekomendacją dla Bartłomieja Wróblewskiego było 13 posłów komisji, 11 głosowało przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Za pozytywną opinią dla Sławomira Patyry głosowało 12 posłów, 14 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za rekomendacją dla kandydatury Piotra Ikonowicza głosowało pięciu posłów, 18 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Kandydaci na RPO
Wybór nowego RPO jest o tyle trudny, że musi go zaakceptować także Senat. Izba wyższa odrzuciła poprzedniego kandydata PiS, wiceszefa MSZ prof. Piotra Wawrzyka. Obecnie w grze są trzy nazwiska: kandydat PiS Bartłomiej Wróblewski, wystawiony przez Lewicę Piotr Ikonowicz oraz wspólny kandydat PSL i KO Sławomir Patyra.
Kim jest Bartłomiej Wróblewski?
Bartłomiej Wróblewski zasiada w Sejmie od 2015 roku. Zasłynął cztery lata temu, kiedy opracował wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy antyaborcyjnej w części dotyczącej przerywania ciąży ze względu na poważne wady płodu. Z wykształcenia Wróblewski jest prawnikiem, specjalistą w dziedzinie prawa konstytucyjnego. Zdobył Koronę Ziemi.